Skip to content

69 Bogert PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block187
Lot64
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,487
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,900
48%
Improvement Value:$195,400
52%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,093+3.5%
2024$12,650+2.7%
2023$12,317+0.7%
2022$12,234+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft1,487DeedBook 5643, Page 1546Recorded11/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1971