Skip to content

19 Coyne CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block5
Lot67
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
50%
Improvement Value:$163,100
50%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,516+3.4%
2024$11,134+5.1%
2023$10,596+0.7%
2022$10,525+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,496DeedBook 4770, Page 127Recorded8/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962