Skip to content

312 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jan 5, 2015

Property Information

Block187
Lot89
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
53%
Improvement Value:$171,700
47%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+3.4%
2024$12,453+2.6%
2023$12,132+0.7%
2022$12,052+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 1839, Page 248Recorded1/14/2015

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 8260, Page 189

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7948, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1921