Skip to content

67 Raum PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block149
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,947
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
48%
Improvement Value:$169,500
52%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,244+3.5%
2024$10,863+2.7%
2023$10,576+0.7%
2022$10,505+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930