Skip to content

35 Grove StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block189
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
50%
Improvement Value:$165,500
50%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,586+3.4%
2024$11,202+19.9%
2023$9,341+0.7%
2022$9,280+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 2108, Page 1326Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 1465, Page 182Recorded7/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1921