Skip to content

103 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 14, 1993

Property Information

Block18
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSCB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
66%
Improvement Value:$97,300
34%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+3.4%
2024$9,879+2.6%
2023$9,624+0.7%
2022$9,560+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7638, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1948