Skip to content

20 S First StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block191
Lot133
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
52%
Improvement Value:$150,100
48%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,032+3.4%
2024$10,666+2.6%
2023$10,391+0.7%
2022$10,322+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953