Skip to content

286 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 26, 1996

Property Information

Block41
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,525
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
59%
Improvement Value:$128,600
41%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,099+3.4%
2024$10,731+2.6%
2023$10,454+0.7%
2022$10,385+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950