Skip to content

34 Grove StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 12, 2018

Property Information

Block191
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,300
57%
Improvement Value:$129,300
43%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,532+3.4%
2024$10,182+2.6%
2023$9,919+0.7%
2022$9,854+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926