Skip to content

5 Bush StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block191
Lot47
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,551
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
54%
Improvement Value:$147,700
46%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,329+3.4%
2024$10,953+2.6%
2023$10,670+0.7%
2022$10,600+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 205, Page 1875

Property Built

Built

Year Built: 1954