Skip to content

89 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Jun 18, 2004

Property Information

Block25
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
51%
Improvement Value:$163,400
49%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+3.4%
2024$11,369+11.2%
2023$10,222+0.7%
2022$10,154+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 8696, Page 805

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 8207, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1946