Skip to content

40 Clinton Park DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block193
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,600
58%
Improvement Value:$139,400
42%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,639+3.4%
2024$11,253+2.6%
2023$10,963+0.7%
2022$10,890+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 1551, Page 888Recorded10/29/2013

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 8598, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1949