Skip to content

107 Porter AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block197
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
60%
Improvement Value:$106,700
40%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,407+6.4%
2024$8,844+2.7%
2023$8,610+0.7%
2022$8,551+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906