Skip to content

87 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block19
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
60%
Improvement Value:$114,900
40%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,112+3.4%
2024$9,776+2.6%
2023$9,524+0.7%
2022$9,461+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,152DeedBook 5294, Page 1389Recorded8/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1949