Skip to content

86 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Sep 2, 2015

Property Information

Block19
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionS-CB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
69%
Improvement Value:$77,200
31%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,782+3.4%
2024$8,491+2.6%
2023$8,272+0.7%
2022$8,217+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 2059, Page 1144Recorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 898, Page 1755

Property Built

Built

Year Built: 1948