Skip to content

223 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 17, 2021

Property Information

Block202
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
59%
Improvement Value:$122,700
41%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,570+3.4%
2024$10,220+2.6%
2023$9,956+0.7%
2022$9,890+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,334DeedBook 4374, Page 405Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 1955, Page 2398Recorded6/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1949