Skip to content

271 Huber PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1978

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 10, 1997

Property Information

Block203
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,061
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
44%
Improvement Value:$206,000
56%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,050+3.4%
2024$12,617+2.6%
2023$12,291+0.7%
2022$12,210+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7949, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1978