Skip to content

107b Haven AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2016

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 2, 2020

Property Information

Block203
Lot19
QualifierC000B
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR6
Sq Footage2,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
35%
Improvement Value:$292,200
65%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,949+3.4%
2024$15,420+2.6%
2023$15,022+0.7%
2022$14,923+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 2475, Page 727Recorded12/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016