Skip to content

56 Lunn AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block205
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
60%
Improvement Value:$108,900
40%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615+3.4%
2024$9,296+2.6%
2023$9,056+0.7%
2022$8,996+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 9507, Page 441

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 8489, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1937