Skip to content

72 Lunn AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 5, 1994

Property Information

Block205
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
52%
Improvement Value:$151,000
48%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,092+3.4%
2024$10,724+2.6%
2023$10,448+10.4%
2022$9,461+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7719, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1941