Skip to content

56 Brook StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block261
Lot69
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
54%
Improvement Value:$128,300
46%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+3.4%
2024$9,490+2.6%
2023$9,245+0.7%
2022$9,184+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 8262, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1946