Skip to content

69 Somers AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block208
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
56%
Improvement Value:$123,400
44%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,996+3.4%
2024$9,664+2.6%
2023$9,415+0.7%
2022$9,352+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000
Sq Ft1,200DeedBook 4481, Page 1668Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,200DeedBook 4317, Page 1532Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 1390, Page 1990

Property Built

Built

Year Built: 1951