Skip to content

66 Cameron RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Dec 3, 2018

Property Information

Block283
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,201
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,500
54%
Improvement Value:$150,400
46%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+3.4%
2024$11,147+2.6%
2023$10,860+0.7%
2022$10,788+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$426,000

From:

To:

Sq Ft1,201DeedBook 3127, Page 2152Recorded12/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950