Skip to content

21 Somers AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block209
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
52%
Improvement Value:$165,800
48%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,179+3.4%
2024$11,775+2.6%
2023$11,471+0.7%
2022$11,395+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 7999, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1956