Skip to content

71 Dudley DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Sep 2, 1997

Property Information

Block283
Lot48
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,800
59%
Improvement Value:$123,700
41%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634+3.4%
2024$10,281+2.6%
2023$10,016+0.7%
2022$9,950+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 8001, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1948