Skip to content

209 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block212
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,277
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
48%
Improvement Value:$216,700
52%
Total Assessment$414,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,609+3.4%
2024$14,124+2.6%
2023$13,760+0.7%
2022$13,669+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950