Skip to content

39 Fairview AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block212
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
55%
Improvement Value:$119,500
45%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,435+3.4%
2024$9,122+2.6%
2023$8,886+0.7%
2022$8,828+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 2406, Page 732Recorded10/13/2016

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 8471, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1936