Skip to content

69 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 31, 2009

Property Information

Block21
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
72%
Improvement Value:$70,000
28%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+3.4%
2024$8,525+2.6%
2023$8,305+0.7%
2022$8,250+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 236, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1926