Skip to content

57 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1911

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block21
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G1.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
53%
Improvement Value:$151,300
47%
Total Assessment$321,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,332+3.4%
2024$10,956+5.1%
2023$10,424+0.7%
2022$10,353+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$387,000
Sq Ft1,220DeedBook 3936, Page 1108Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 579, Page 2079

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8128, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1911