Skip to content

25 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block21
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
58%
Improvement Value:$124,400
42%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,133+3.5%
2024$9,789+2.7%
2023$9,530+0.7%
2022$9,465+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952