Skip to content

41 Van Valkenburgh AveBergenfield, NJ 07621

Built 2015

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Apr 28, 2015

Property Information

Block220
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,926
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
27%
Improvement Value:$459,500
73%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,227+3.4%
2024$21,490+2.6%
2023$20,935+0.7%
2022$20,797+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

DeedBook 1942, Page 2421Recorded5/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 1681, Page 2163Recorded6/4/2014