Skip to content

67 Hallberg AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2020

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Mar 13, 2014

Property Information

Block220
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,900
26%
Improvement Value:$651,200
74%
Total Assessment$880,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,041+3.4%
2024$30,011+2.6%
2023$29,237+121.6%
2022$13,193+1.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$457,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 1640, Page 2429Recorded3/26/2014