Skip to content

35 Van Valkenburgh AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1976

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 13, 2004

Property Information

Block220
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G1.5S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
40%
Improvement Value:$256,100
60%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,053+3.4%
2024$14,554+2.6%
2023$14,178+0.7%
2022$14,084+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8804, Page 674

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8225, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1976