Skip to content

9 Westside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block226
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,775
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
55%
Improvement Value:$131,800
45%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,292+3.4%
2024$9,950+2.6%
2023$9,694+0.7%
2022$9,629+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926