Skip to content

433 Windsor RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block229
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,300
47%
Improvement Value:$231,100
53%
Total Assessment$438,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,462+3.4%
2024$14,949+2.6%
2023$14,564+0.7%
2022$14,467+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,976DeedBook 4096, Page 275Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$545,900
DeedBook 9399, Page 332

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8894, Page 71

Property Sale

Sale
$475,300
DeedBook 8744, Page 23

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 8570, Page 565

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 7702, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1960