Skip to content

401 Windsor RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block229
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
43%
Improvement Value:$234,000
57%
Total Assessment$408,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,401+3.4%
2024$13,923+2.6%
2023$13,564+0.7%
2022$13,474+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 2394, Page 1265Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 9041, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1960