Skip to content

427 Windsor RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 1, 1995

Property Information

Block229
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,507
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,300
55%
Improvement Value:$164,100
45%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,958+3.4%
2024$12,528+2.6%
2023$12,205+0.7%
2022$12,124+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7840, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1960