Skip to content

141 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block231
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
55%
Improvement Value:$140,800
45%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,032+3.4%
2024$10,666+2.6%
2023$10,391+0.7%
2022$10,322+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,358DeedBook 4416, Page 912Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 8106, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1955