Skip to content

30 Homestead PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1973

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 24, 2017

Property Information

Block211
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
39%
Improvement Value:$267,000
61%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,494+3.4%
2024$14,980+2.6%
2023$14,594+0.7%
2022$14,497+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 2695, Page 2111Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 8156, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1973