Skip to content

29 Morgan StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block234
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
58%
Improvement Value:$117,200
42%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,802+3.4%
2024$9,476+2.6%
2023$9,232+0.7%
2022$9,171+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 8875, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1949