Skip to content

9 Brown PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block234
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
61%
Improvement Value:$104,400
39%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+3.5%
2024$8,971+2.7%
2023$8,733+0.7%
2022$8,673+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949