Skip to content

40 Paula DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Aug 26, 2009

Property Information

Block235
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,300
58%
Improvement Value:$124,900
42%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+3.4%
2024$10,032+2.6%
2023$9,773+0.7%
2022$9,709+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 288, Page 1800

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 8505, Page 875

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7945, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1949