Skip to content

29 Greenwich StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block235
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,300
52%
Improvement Value:$165,600
48%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,200+3.4%
2024$11,795+2.6%
2023$11,491+0.7%
2022$11,415+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 3148, Page 1202Recorded1/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1949