Skip to content

143 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$751,000
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block23
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,303
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
56%
Improvement Value:$133,600
44%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,708+3.4%
2024$10,353+2.6%
2023$10,086+0.7%
2022$10,019+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$751,000
Sq Ft1,303DeedBook 5426, Page 1492Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$173,000
Sq Ft1,303DeedBook 3930, Page 1835Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$55,125
Sq Ft1,303DeedBook 3537, Page 65Recorded3/9/2020

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 7623, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1960