Skip to content

187 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block245
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionS-CB2G1.5S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$766,000
51%
Improvement Value:$736,200
49%
Total Assessment$1,502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,983+3.4%
2024$51,225+2.6%
2023$49,903+0.7%
2022$49,573+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951