Skip to content

32-38 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1953
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block126
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$910,600
67%
Improvement Value:$439,400
33%
Total Assessment$1,350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,615+3.4%
2024$46,035-10.1%
2023$51,235+0.7%
2022$50,896+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953