Skip to content

22 Murray Hill TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1968

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block246
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
42%
Improvement Value:$206,900
58%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,669+3.4%
2024$12,249+2.6%
2023$11,933+0.7%
2022$11,854+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968