Skip to content

13 Simpson CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1963

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block261
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
45%
Improvement Value:$201,300
55%
Total Assessment$364,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,863+3.4%
2024$12,436+2.6%
2023$12,115+0.7%
2022$12,035+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963