Skip to content

80 Murray Hill TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Jul 30, 2016

Property Information

Block246
Lot49
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
52%
Improvement Value:$148,200
48%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846+3.4%
2024$10,486+2.6%
2023$10,215+0.7%
2022$10,148+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926