Skip to content

70 E Clinton Avenue(Block 247 Lot 21)Bergenfield, NJ 07621

Built 1923

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block247
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSCB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,665
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
51%
Improvement Value:$44,800
49%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,234+3.4%
2024$3,127+2.6%
2023$3,046+0.7%
2022$3,026+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923